بحران تازه برای سیمانی ها/افزایش 3 برابری قیمت گاز

مهندس حسینی در گفتگوی اختصاصی با صدای بورس:

بحران تازه برای سیمانی ها/افزایش 3 برابری قیمت گاز

سید عباس حسینی، مدیرعامل شرکت سیمان تهران در گفت‌وگو با صدای بورس اظهار کرد: موضوع افزایش قیمت گاز صنعت سیمان در کمیسیون تلفیق تصویب شد که بر اساس فرمول مد نظر قیمت گاز برای صنعت سیمان بیش از ۲ برابر و نیم نسبت به سال پیش در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت گاز صنعت سیمان منتظر تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است، بیان کرد: در حال حاضر صنعت سیمان کشور روزانه  ۲۲ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کند و  هر متر مکعب ۱۱۹ تومان (بدون احتساب ارزش افزوده) محاسبه می‌شود که در کل و به طور روزانه بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون  تومان قیمت گاز مصرفی صنعت سیمان کشور است.

افزایش قیمت گاز سیمانی ها از ۱۱۹ به ۳۰۰ تومان در متر مکعب

مدیرعامل شرکت سیمان تهران افزود: هر متر مکعب قیمت گاز برای صنعت سیمان مصوب شده  به بیش از ۳۰۰ تومان افزایش یابد که با حساب میزان مصرف روزانه  به طور کل بیش از ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و چیزی  در حدود سه برابر قیمت فعلی افزایش خواهد یافت.

۳۵ درصد تولید سیمان انرژی است

وی با بیان اینکه  ۳۵ درصد تولید سیمان  انرژی است، گفت: قیمت نهایی سیمان توسط وزارت صمت تعیین می‌شود با این افزایش قیمت گاز، هزینه تولید سیمان افزایش ۳۵ درصدی خواهد یافت، اگر این افزایش در قیمت نهایی سیمان لحاظ نشود صنعت سیمان دچار یک بحران بزرگ خواهد شد و این بحران به تمام شاغلان در این حوزه منتقل خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه ۷۸ کارخانه فعال سیمانی در کشور وجود دارد، اظهار کرد:‌ هر گونه بحران در صنعت سیمان بر آینده شاغلان سیمانی تاثیر می گذارد. به طور میانگین بیش از ۲۵ هزار نفر به طور مستقیم  در کارخانجات سیمانی مشغول به کار هستند و با در نظر گرفتن ضریب اشتعال صنایع معدنی( که ۱ به ۷  است یعنی هر شغل مستقیم، ۷ شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند) و  ۱۷۵ هزار نفر  نیز به طور غیر مستقیم در صنعت سیمان اشتغال دارند.

چرا قیمت سیمان جهانی نرخ گذاری نمی‌شود؟

مدیرعامل شرکت سیمان تهران با انتقاد از کسانی که افزایش قیمت سیمان را باعث گرانی خانه می‌دانند، بیان کرد: دولت باید در سیمان نیز همچون سایر معدنی‌ها اقدام کند، قیمت آلومینیوم در بازار ایران بر اساس المی لندن، قیمت فولاد بر اساس بازار  جهانی تعیین می‌شود، در حال حاضر قیمت سیمان دستوری و توسط وزارت صمت تعیین می شود در حالی که قیمت گذاری فولاد تابعی از قمیت جهانی است. در حال حاضر قیمت جهانی هر تن سیمان ۷۰ دلار و دربازار  ایران ۱۰ دلار است. یعنی هر تن سیمان با قیمت جهانی اگر محاسبه شود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و با قیمت داخلی ۲۲۰ هزار تومان نرخ گذاری می شود.

تاثیر میلگرد در قیمت ساختمان بیشتر است یا سیمان

وی با بیان اینکه در گرانی سیمان جو روانی وجود دارد، تصریح کرد: سیمان و میلگرد هر دو از مصالح ساختمانی است،در گرانی میلگرد هیچ سخنی از گرانی ساختمان نمی شود اما با کوچکترین زمزمه گرانی سیمان، خبر گرانی ساختمان رسانه ای می شود. براساس نظرات کارشناسی ۶۰ درصد از قیمت یک ساختمان شامل قیمت زمین، ۲۰ درصد نیروی انسانی و ۲۰ درصد هم مصالح ساختمانی است، در مصالح ساختمانی ساخت هر متر مربع ساختمان تنها ۲۰۰ کیلو گرم سیمان معادل ۴ پاکت سیمان، نیاز دارد که در نهایت ۱ درصد از قیمت تمام شده ساختمان است.

حسینی اظهار کرد: در گرانی سیمان دولت به جای تبیین دلیل افزایش قیمت سیمان و تلاش برای آزاد سازی قیمت، همچنان تسلیم جو روانی شده و در وزارت صمت از افزایش قیمت سیمان جلوگیری به عمل می آید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست